Marycha

Spływy kajakowe Marychą

Spływy kajakowe Marychą

Marycha, dawniej Sejna jest lewym dopływem Czarnej Hańczy, z którą wspólnie z Rospudą należy do trzech herbowych rzek Suwalszczyzny. Jej koryto znajduje się na wschodnich krańcach naszego regionu, na ziemi sejneńskiej. Całkowita długość Marychy wynosi 80,8 km, w tym 17,6 km poza granicami Polski (na Białorusi). Górny odcinek rzeki nosi nazwę Czarna. Początek rzeki Czarnej stanowi struga rozpoczynająca swój bieg na północ od Puńska, w pobliżu wsi Kalinowo i Święciszki. Wpada ona do jeziora Punia i przepływa potem przez niewielkie jeziorka Meldzine, Bebrutis i Judialis, by doprowadzić do jeziora Sejwy. Poniżej niego kieruje się wciąż na południe do jeziora Sejny, z którego wypływa już jako Marycha. Czarna prawie cały czas płynie pośród pól. Jedyny większy las, przez jaki Czarna przepływa, to kompleks leśnictwa Krasnopol. Znajduje się w nim rezerwat "Ostoja bobrów Marycha". Jest to jedno z pierwszych miejsc osiedleńczych bobrów po ich powrocie na Suwalszczyznę w latach 40-tych XX wieku. Marycha wypływa z jeziora Sejny, przepływa przez miasto Sejny i po przebyciu 18 km wpada do jeziora Pomorze. Dalej zaczyna się najpiękniejszy, puszczański odcinek rzeki. Za Zelwą Marycha przepływa przez rezerwat "Kukle". Po 12 km od jeziora Pomorze Marycha dopływa do granicy polsko-litewskiej, którą płynie przez ponad 10 km. Potem rzeka opuszcza polską granicę i staje się graniczną rzeką litewsko-białoruską. Ostatecznie wpada do Czarnej Hańczy na terytorium Białorusi.

Marycha kajakiem

Marycha ostatnio staje się modnym szlakiem kajakowym. I nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to trasa wodna nadzwyczaj ciekawa i różnorodna. Składa się na nią sama rzeka Marycha i 3 jeziora różnej wielkości. Pewne trudności wynagrodzą poznaniem pięknej ziemi sejneńskiej, wciąż jeszcze mało znanego dla wodniaków zakątka Pojezierza Suwalskiego.
Jeśli myślisz o spokojnym, oddalonym od głównych szlaków kajakowych, dziewiczym i niepowtarzalnym spływie, Marycha będzie bardzo dobrym wyborem. STRUMYK zorganizuje Ci spływ Marychą - zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły.

Zapraszamy serdecznie na spływy kajakowe Marychą.